Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zawiesia łańcuchowe znajdują zastosowanie w przemyśle i budownictwie przede wszystkim dzięki ogromnej odporności na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Dlaczego rekomendowane jest zaopatrywanie się tylko i wyłącznie w atestowanie zawiesia łańcuchowe?
Warto wiedzieć, że bezpieczeństwo, niezawodność i solidność zawiesi łańcuchowych musi stać na najwyższym możliwym poziomie. Praca z omawianym rozwiązaniem odbywa się bowiem bardzo często w ekstremalnych warunkach. Zalecane jest zaopatrywanie się w produkt, który jest zgodny z europejską normą EN 818-4.
Godny uwagi jest fakt, że wspomniana norma dotyczy bezpieczeństwa praktycznie całego zawiesia. Koniecznie należy zaznaczyć, że łańcuchy, które są wykorzystywane do budowy omawianych zawiesi powinny podlegać normie EN 818-2, z kolei ogniwa normie – EN 1677-1-4.
Rodzaje zawiesi łańcuchowych ze względu na klasę stali
Warto wiedzieć, że zawiesia łańcuchowe można podzielić ze względu na klasę stali z jakiej omawiane produkty zostały wykonane. Należy mieć świadomość, że obecnie na rynku dostępne są łańcuchy w takich klasach jakości, jak: 4, 5, 8, 10 i 12.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że zawiesia 4 klasy na co dzień wykorzystuje się w różnego rodzaju cynkowniach ogniowych. Godny uwagi jest fakt, że łańcuchowe zawiesia będą bardzo narażone na działanie wodoru, cynku, kwasów czy wysokiej temperatury. Z kolei łańcuchowe zawiesia 5 klasy wykonywane są ze stali nierdzewnej.
Rodzaje zawiesi łańcuchowych ze względu na liczbę ścięgien
Należy mieć świadomość, że zawiesia łańcuchowe mogą być nie tylko i wyłącznie jednocięgnowe, ale również dwucięgnowe, trzycięgnowe i czterocięgnowe. Zawiesie jednocięgnowe w najprostszym możliwym ujęciu jest odcinkiem łańcucha, który z jednej strony jest zakończony ogniwem, z kolei z drugiej produkt wyposażony jest przez producenta w ogniwo lub hak.
Warto również wiedzieć, że wspomniane zawiesie dwucięgnowe będzie się składało z dwóch odcinków łańcucha o identycznej długości. Należy zaznaczyć, że z jednej strony zamocowane są do wspólnego ogniwa. Z kolei pozostałe końce wyposażono w haki. Nie można oczywiście zapomnieć o zawiesiach trzycięgnowych stosowanych przede wszystkim do chwytania, a także przenoszenia betonowych kręgów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.